Porcelán na stůl patří

Zabrousíme-li do historie již před 25 000 lety si člověk začal všímat tvarovatelnost hlíny, ale až v 6. století n.l. se začal v Číně vyrábět primitivní porcelán, zpočátku podobný kamenině a v 8. a 9. století byl již zdokonalený. Do Evropy zprávy o této výrobě přinesl Marco Polo (1254-1323). V 2. polovině 15. století se Italové pokoušeli napodobit čínský porcelán s nevelkým úspěchem. Píše se rok 1708 a německý alchymista Johann Friedrich Böttger (1682-1719) vyrobil první dokonalý / tvrdý evropský porcelán, od roku 1710 začala jeho výroba v Sasku. Walter von Tschirnhaus (1651-1708) stojí za vznikem tzv. Míšeňského porcelánu, který se rychle rozvíjel tvarově, barevně i materiálově.

Toužíte ozvláštnit své bydlení?

Tak si pořiďte do každého pokoje nějaký pěkný porcelán, přestože uspěchaná doba dává přednost umaštěným papírovým talířkům a plastu. Ano, vkus lidí je odvislý od místa, kde žijí. Tam kde se přísně zachovávají tradice, by hospodyňka nikdy na stůl nepoložila hrnek nebo talířek z umělé hmoty. Ve velkých městech, kde vládne minimalistický a levný styl si lidé porcelán příliš nepořizují, což je způsobeno i skutečností, že si lidé byty pronajímají. Ovšem lidé, kteří se pravidelně setkávají s přáteli a rodinou již ve své výbavě bohatě zdobený porcelán mají.

Osvěžte své bydlení efektním porcelánem

V jednoduchosti je krása a nic nevystihne krásu křehkého materiálu tak jako bílá barva. Střídmost v barvě může být vyvážená reliéfním zdobením a výraznější tvarem porcelánu. Mnohem častěji se však porcelán dekoruje. Dekor může být jemný, nenápadný v podobě jemné linky, až po bohaté zdobení. Motivy jsou často květinové, ale i zvířecí, k určité příležitosti či související s oblastí, ze které porcelán pochází. Exkluzivní sady jsou bohatě zdobené i zlatem a platinou.

Napsat komentář