Nadčasové dřevo

Dřevo je časem prověřený přírodní materiál. Je ekologické, skvěle izoluje a dobře se s ním pracuje. Nejenom stavebníkům, ale i kutilům v dílnách. 
Jen ve stavebnictví se používá doslova odnepaměti. Příkladem jsou italské Benátky i pražský Karlův most. Ty na dřevěných konstrukcích nejenže byly postaveny, ale stojí na nich dodnes. Bez dřeva se ovšem neobejdeme ani dnes, a to nejenom na stavbách.

Obkladové palubky

Nábytek, a podlahy, pergoly, terasy, zábradlí, přesahy střech, ve všech těchto segmentech nachází dřevo své uplatnění. Velké popularitě se ze stran stavebníků těší i klasické obkladové palubky. I pro obklady stěn včetně stropů je totiž dřevo ideálním materiálem. Interiér nejenže zvelebí, ale také přispěje k jeho mikroklimatu. Každý majitel dřevostavby (včetně mě) vám potvrdí, že v obklopení dřeva se mu dobře dýchá.

Podlahové palubky

To samé samozřejmě platí i na podlahové palubky. Podlaha ze dřeva na pohled vypadá stylově, ale především vám při správné údržbě vydrží doslova na věky. Zvolíte-li samozřejmě správné dřevo, například ideálně voděodolný a velmi tvrdý sibiřský modřín.

Dřevěné lepené desky – spárovky

Dalším oblíbeným produktem ze strany truhlářů jsou spárovky, dřevěné lepené desky vyrobené z malých hranolků jak listnatého, tak jehličnatého dřeva, ať již se jedná o dub, buk, jasan, modřín, smrk či borovici. Největší předností spárovek je skutečnost, že nepodléhají vnitřnímu pnutí, čímž je zaručena jejich stálost. Deska se zkrátka neprohýbá, což z ní činí ideální materiál pro výrobu stolů, kuchyňských linek i pracovních desek.

Zajímejte se o původ dřeva!

Ovšem pozor, i dřevo při výběru podrobte náležitému výběru, respektive se ptejte na jeho původ! Například není sibiřský modřín jako sibiřský modřín! V hledáčku vašeho zájmu by mělo být dřevo dovezené ze severských lesů Ruska. Tam, jak je známo, stromy rostou déle a jejich dřevo je pevnější a kvalitnější, než je dřevo ze stromů rostoucích v Evropě. Najdete jej například v nabídce společnosti Dřevoprodej ISPAS (ispas.cz) spolu s dalšími produkty, nad nimiž zaplesá srdce nejednoho truhláře a kutila.

Napsat komentář