Kočičí alergie je v podstatě naprosto stejná jako ta lidská. Má dědičné předpoklady a podobné příznaky i druhy. Má však jeden rozdíl. Nejčastějším spouštěčem není alergen, ale antigen. Přehnaná reakce imunitního systému nastává tedy spíše po požití konkrétní substance než vdechnutí látky ze vzduchu. Problém proto spočítá zejména v potravinových alergiích.
Potravinová alergie
Tento druh alergie představuje až 10% všech výskytů. Projevit se může už v raném stádiu života. Že se ale skutečně jedná o alergii, je jasné až po prvním roce života. A to z důvodu stabilizace protilátek. Chovatelé by tedy měli být na pozoru. Co potravinovou alergii nejčastěji způsobuje? U koček se s ní setkáváme po požití hovězího, drůbežího a rybího masa či mléka. Vzniká při nedostatečném trávení bílkovinné složky potravy.
Projevy se postupně stupňují. Patří mezi ně nepříjemné svědění, dermatologické potíže a samozřejmě také problémy s trávením. Právě kožní problémy je možné objevit nejsnadněji. Vyznačují se zarudnutím, výskytem suchých míst a lysinek na kůži. Tyto lysé části kůže můžete najít kolem očí, uší, pysků, slabin a tlapek. Již hůře se alergie označuje, nastává-li po požití zvracení, průjem či plynatost. V takovém případě může dojít k odhalení až po delší době, jelikož problémy s trávením mohou mít mnoho příčin. Neměli bychom je ale podceňovat.
Alergologický test
Pokud se ukáže, že se skutečně jedná o potravinovou alergii, škodící část potravy je třeba okamžitě vyřadit z kočičího jídelníčku. Detekci alergenu je nejlepší provést pomocí alergologického testu. Jedná se o nejspolehlivější metodu se specifičností až 90%.
Pro více informací navštivte náš web https://www.genomia.cz/.