Jaká vybrat LED stropní světla do interiéru?

Osvětlení interiéru není vždy jednoduché. Dávno už jsou pryč doby, kdy stačilo jedno centrální osvětlení v podobě závěsného lustru. Dnes už se stropní světla řeší daleko sofistikovaněji a existuje opravdu velký výběr, ze kterého si své stropní svítidlo můžete pořídit. Přečtěte si, podle čeho vybrat nejvhodnější interiérové osvětlení a jak ho vyřešit podle posledních trendů

Věděli jste, že interiérové osvětlení může ovlivnit vaši náladu? Stejně tak únavu nebo aktuální psychické rozpoložení. Proto ho vždy vybírejte s maximální pečlivostí. 

Trendem je centrální osvětlení s doplňkovým osvětlením

Určitě si pamatujete starší osvětlení, které bylo vždy řešeno jen jedním centrálním zdrojem světla. Většinou to byl hezký závěsný lustr. Ovšem pozor, takové osvětlení má jednu obrovskou nevýhodu, a to vznikající stíny kdekoli v místnosti. Vznikají nepřirozené kontrasty a stíny, které vůbec nepůsobí komfortně. Navíc takové světlo ani není většinou dostatečně silné, aby místnost zcela osvětlilo. Zkrátka je v mnoha ohledech nevyhovující. “Osvětlení tvoří podstatnou část návrhu interiéru, jelikož pomáhá podtrhnout atmosféru prostoru” potvrzuje Stanislav Lenert z Vera Hampl Architects. 

Řešením je vždy doplnění centrálního stropního svítidla i doplňkovým osvětlením. To navíc může vytvářet příjemnější atmosféru. Samozřejmě hodně záleží na místnosti, kde osvětlení řešíte, ale více zdrojů osvětlení by mělo být téměř v každém pokoji – určitě v obývacím pokoji, v ložnici, pracovně a kuchyni nebo koupelně. Stejně tak v dětském pokoji. Chodba nebo schodiště může mít pouze jeden zdroj osvětlení. 

Doplňkový zdroj osvětlení

Doplňkovým osvětlením, které je součástí centrálního stropního světla mohou být například menší LED světýlka, která slouží jako dekorativní osvětlení. Typicky v kuchyni to může být osvětlení kuchyňské linky, v ložnici zase osvětlení šatníku nebo v obývacím pokoji dekorativní rohová LED lampa. Myslete na to, aby stropní světlo bylo tím hlavním osvětlením a sekundární osvětlení ho jen doplňovalo, klidně může osvětlovat jen určité části místností. 

Dejte si záležet s výběrem barvy světla

Chromatičnost stropního světla je velmi důležitá, protože může ovlivňovat, jak se budeme v takovém osvětlení cítit. Vždy záleží na místnosti, kam budete světlo umisťovat, nicméně obecně platí, že je dobré držet se denní bílé, to je stropní svítidlo s chromatičností okolo 6 500 Kelvinů (K). Například v ložnici je lepší tlumené světlo okolo 2 300 K. Do pracovny zase patří silný světelný zdroj v rozmezí 6 500–7000 K

Obraťte se na odborníky

Pokud si s osvětlením interiéru nevíte rady, je vhodné obrátit se na odborníky, kteří vám poradí a navíc osvětlení interiéru i navrhnou.

Napsat komentář