Jak na skvělý kváskový chleba? Tajemství je ve správném kváskování!

Hitem současné doby je domácí kváskový chleba. Jeho výroba je sice ve srovnání s tím z domácí pekárny, do níž se většinou přidává jen sušené droždí, o něco náročnější, časově i fyzicky, ale věřte, že stojí za to.

Pocit, když z trouby vyndáte vlastnoručně upečený kváskový chleba, je k nezaplacení. A ta chuť! Ta je ve srovnání s chleby z obchodní sítě nesrovnatelná.

Proč kváskový chleba?

Kváskový chleba je ve srovnání s tím z pekařského droždí lépe stravitelný a také má nižší glykemický index. Proto si ho můžete dopřávat i při hubnutí. K tomu obsahuje i vitamíny A, skupiny B, esenciální mastné kyseliny a řadu minerálů jako draslík, železo, magnezium a zinek. Zkrátka velmi prospívá zdraví. Zatímco bílému pečivu se máme spíše vyhýbat, tomu kváskovému nikoliv.

Jak na to?

Je pravda, že upéct dobrý kváskový chleba není jen tak. Kváskování je poměrně časově náročný proces. Kvásek je zapotřebí nejenom založit, ale také ho oživovat. Dobrou zprávou je, že s jeho přípravou nabízejí pomoc šikovné kuchyňské spotřebiče, ať již kuchyňský robot, nebo multifunkční mixér. Nepředbíhejme však.

Kváskový startér

V první řadě si budete muset v pekárně obstarat kváskový startér. Nebo si ho můžete sami vyrobit například ze sušeného kvásku, který je k sehnání ve vybraných supermarketech nebo v prodejnách zdravé výživy. Postup výroby kvásku bývá uveden buď na obalu, nebo je k dispozici na webových stránkách výrobce. A tento postup do posledního detailu dodržte.

Přiživování kvásku

Uvědomte si, že kvásek je živý organismus, který je třeba v pravidelných intervalech přiživovat, většinou stejným množstvím mouky a vody. Na vás také bude poznat, kdy je kvásek hotový. Poznáte to podle jeho nakyslé vůně a velkého množství bublinek. Příliš krátce kvašený startér nebude fungovat. A výsledkem překvašeného kvásku zase bude kyselý chléb.

Míchání těsta

Nesmírně důležité je i správné míchání těsta. Jednotlivé ingredience se musí s kváskem propojit. S tím vám může pomoci výkonný kuchyňský robot (doporučujeme značku Kenwood). Nepřežeňte to ale s rychlostí a intenzitou otáček. Mohli byste zpřetrhat lepkovou síť. Před kynutím proto těsto ještě zpracujte rukama. Obzvláště citlivé v tomto ohledu jsou žitné chleby.

Napsat komentář