Brusný papír, brusné rouno, nebo úhlová bruska?

Brousit se dá nejenom brusným papírem. Nabízejí se rovněž úhlové brusky a brusné rouno. Jaký způsob zvolit?

Odpověď na tuto otázku závisí na tom, zda jste ochotni daný povrch brousit manuálně, tedy brusným papírem, nebo si na pomoc přizvete nářadí poháněné motorem, ať již elektrickým, či benzinovým, tedy úhlovou bruskou.

Brusný papír a brusné rouno

Hlavním parametrem při výběru brusného papíru je jeho zrnitost určující jeho hrubost. Ta se udává číslicemi. Čím nižší cifrou je označen, tím je hrubší. Nejhrubší je označen číslem 20 a nejjemnější číslem 400. Tato cifra zhruba odpovídá velikosti jednoho zrna. Na zdrsnění hladkých povrchů a tvarování dřeva je vhodný brusný papír hrubý, na uhlazování povrchů zvolte spíše ten střední či velmi jemný. Podobně jako brusný papír pracuje i brusné rouno. To je zase speciální tkanina různých hrubostí.

Úhlová bruska

Pokud povrch chcete dobře obrousit a moc se při tom nenadřít, doporučujeme vám investovat do úhlové brusky (někdy se setkáte s označením flexa). To je nářadí poháněné elektrickým nebo benzinovým motorem (popřípadě stlačeným vzduchem), které pohání rotující brusný kotouč. Brusné kotouče využívají ostré hrany tvrdých brusných zrn spojených organickým nebo neorganickým pojivem. Brusná zrna pak jsou úlomky hornin či tvrdých směsí. Na trhu se setkáte s brusnými kotouči různých typů a barev. Právě ty je předurčují k broušení konkrétních materiálů.

Brusné kotouče podle barvy

Předpokladem dobře odvedené práce je výběr toho správného brusného kotouče. Ne všechny se hodí pro všechny činnosti. Na broušení a obrušování tvrdých materiálů z litiny a lehkých kovů je vhodný brusný kotouč zelený. Ocel, vrtáky a nože nabrousíte tím bílým, nerezové materiály růžovým a modrým, na legovanou ocel je vhodné se vybavit brusným kotoučem žluté barvy a na hrubování ocelí je ideální brusný kotouč šedý. Pokud materiál nechcete jen brousit, ale také řezat, zaměřte svou pozornost na řezné kotouče.

Napsat komentář