7 tipů, jak ušetřit za energie

Měsíční výdaje za energie bezesporu patří k těm největším položkám v rodinném rozpočtu. Z toho důvodu se snažíme co nejvíce šetřit a hledáme způsoby, jak tyto náklady maximálně snížit. V následujících řádcích naleznete 7 tipů, jak úspory dosáhnout.

1. Zaměřte se na energetické třídy

Domácí spotřebiče jsou jednoznačně jedny z hlavních žroutů elektrické energie. Proto byste se měli nekompromisně rozloučit s několikaletou bílou technikou jako jsou lednička, sporák nebo pračka, která má to nejlepší již za sebou. Při nákupu nového spotřebiče sledujte označení energetické třídy A. Čím má více plusů, tím je spotřebič úspornější.

2. Vypínejte a zhasínejte

Že byste neměli zbytečně svítit v místnostech, je každému jasné. Významně se dá ušetřit elektřina při vypojování přístrojů ze zásuvky či vypínání hlavního vypínače, například když jste na dovolené.

3. Využívejte levnějších tarifů

Spotřebiče se snažte zapínat v časech nižších tarifů. Obecně lze říci, že byste měli využívat hlavně nočního levnějšího proudu. Pomocí odloženého startu si načasujte zapnutí myčky nebo pračky.

4. Sviťte úsporněji

Klasickým žárovkám už naštěstí odzvonilo, neboť spíše topily, než svítily. Věnujte pozornost LED osvětlení, jehož roční spotřeba energie je 8× nižší oproti žárovkám standardním.

5. Vyměňte plynový kotel

Pokud využíváte plyn k vytápění, rozhodně zvažte výměnu starého kotle za moderní kondenzační. Dokáže totiž snížit roční výdaje za plyn až o 20 %.

6. U vaření používejte pokličky

Vařením bez pokliček vzroste spotřeba energie až trojnásobně. Rovněž byste neměli umísťovat malé hrnce na velkou plotýnku, neboť se opět jedná o neekonomické vaření.

7. Srovnávejte

Využijte nezávislých internetových srovnávačů energií, které vám dle vámi zadaných parametrů určí nejvýhodnějšího dodavatele energie přímo na míru.

Napsat komentář