Vyplatí se zateplovat?

Češi jsou národ spořivý. Dokáží počítat. Však také, co je doma, to se počítá, že?

Vždy je lepší rozumná investice než neuvážený výdaj…

ZATEPLENÍ NENÍ VÝDAJ NÝBRŽ INVESTICE

podle klasické definice je výdaj finanční obnos, kde se nepočítá se zpětným zhodnocením. Za investici naopak považujeme takovou transakci, která podle všech předpokladů (vč. jasně stanovené míry rizika), přinese v konečném důsledku kladný rozdíl mezi původním vkladem a výslednou částkou. Zateplení je tudíž dlouhodobá investice. Podívejte se na modelové příklady návratnosti pro různé typy bydlení:

ZATEPLENÍ JE TREND

tak jako se EU postupně zbavuje klasických žárovek, neúsporných sprchovacích hlavic a televizorů s původní vakuovou obrazovkou, tak bude brzy zohledňovat i energetickou náročnost na vytápění nebo ochlazování budov. Již nyní jsou v trendu pasivní stavby, kde je energetická náročnost na provoz cca na 1/10 původní hodnoty.

ZATEPLENÍM DNES NEBUDETE MUSET ZÍTRA

PLATIT TEPLO JINÝM

dáváme do kontextu cenovou progresi na trhu s energiemi. Každoroční průměrný nárůst energií cca o 5 % je určitým varováním. Spočítejte si, co bude za tři nebo pět let. V energeticky úsporném bydlení budete platit za teplo zhruba přibližně stejně (budete mít nižší spotřebu), zatímco lze předpokládat, že úsporná opatření povedou k plošnému nárůstu cen všech energií (dodavatelské společnosti chtějí mít vždy rostoucí zisk). Bydlení v nezatepleném panelovém domě nebo bytě tak brzy bude neúnosně drahý luxus, právě díky výdajům za teplo.

ZATEPLENÍM ROSTE HODNOTA BYTU NEBO DOMU

podle relevantních údajů je průměrná tržní cena zatepleného bytu cca o ¼ vyšší, než u původního “nahatého”, socialistického.

ZATEPLENÍ UŽ NIKDY NEBUDE LEVNĚJŠÍ, NEŽ NYNÍ

náš stát dnes stojí jednou nohou nad ekonomickou propastí. Je jen otázkou času, kdy nezbytná drastická úsporná opatření zasáhnou i státní subvence na zateplení.

ZATEPLENÍ JE NEJVÝHODNĚJŠÍ JAKO CELEK, NA ETAPY SE PRODRAŽÍ

současná praxe mnoha bytových družstev a SVJ je našetřit z fondu oprav určitý obnos a za to v první etapě pořídit výměnu oken. Od výměny pak uplyne zpravidla tři a více let, než je na fondu oprav zase částka, která umožní zateplení fasády. Tedy tři topné sezóny, kdy panelové zdivo promrzá a ústřední topení běží na plný výkon celou zimu. Takhle bychom mohli počítat dále, až za nějakých deset let zmizí veškeré tepelné mosty a dům je energeticky úsporný. Proč to nedělat hned a najednou? Nechuť zadlužit se? Obavy ze splácení? Úvěr na zateplení je investičního charakteru (viz výše), nikoli jen spotřební. Úvěr na zateplení ušetří a vydělá zároveň. Stálá tepelná pohoda (jak zima, tak léto) je další přidanou hodnotou na miskách vah, když se rozhodujeme, jak a kdy zateplit naše obydlí.

ZATEPLENÍ NEODKLÁDEJTE

vyhnete se situaci, že ve fondu, ze kterého se dotace vyplácejí, nebudou peníze. Rovněž tak se nebudete muset nervově vyčerpávat, když „najednou“ všichni budou chtít mít ZELENĚ ÚSPORNÉ bydlení a realizační firmy budou postrádat volné kapacity.

Napsat komentář