Každý má šanci ušetřit na energiích

Ceny energií razantně rostou, to je fakt. Nemusíte se ale automaticky smiřovat s vyššími výdaji. I za drahou elektřinu můžete platit poměrně málo. Je však potřeba některé věci v domácnosti změnit.

Možností je celá řada

Donedávna ceny energií řešil jen málokdo, jelikož byly poměrně nízké. Události u nás i ve světě nám ale do toho trochu hodily vidle a dnes jsme nuceni platit za elektřinu a plyn mnohem více než v roce minulém. Chcete-li však dosáhnout na konci roku přeplatku, ideálně výrazného, začněte šetřit na těch správných místech.

Předně je dobré vybrat si do všech pokojů správný zdroj světla. Tímto krokem jistě docílíte výrazných energetických úspor. Existuje celá řada energeticky šetrných světel, nicméně prim v tomto směru stále hrají LED žárovky.

O něco menší úspory energií lze dosáhnout změnou některých zlozvyků. Jedním z nich je i nevypínání přístrojů po jejich použití. Dobrým příkladem jsou televizní přijímače, respektive mikrovlnné trouby.

Ty se totiž po domnělém vypnutí pouze přepnou do režimu stand-by, kdy sice odebírají méně elektřiny, než když jedou naplno, nicméně pořád vás to stojí nějaké peníze. Nejlépe tedy uděláte, když tyto přístroje budete vypínat ze zásuvky.

Také se vyplatí ztlumit si na televizi i monitoru jas, případně barvy. Některé novější verze mají dokonce úsporný režim, který rozhodně využívejte.

Nové nápady

Výše zmíněné možnosti jsou jen takovým náznakem toho, jak se dá efektivně šetřit na energiích. Hodně inspirace můžete načerpat kupříkladu na internetu, případně sledováním soutěže E.ON Energy Globe.

Jedná se o mezinárodní záležitost, do které každý účastník vstupuje se svým vlastním originálním projektem zabývajícím se energetickými úsporami. Soutěž mimo jiné každoročně probíhá i v našich zeměpisných šířkách.

Napsat komentář