Jakou terasu? Jedině dřevěnou!

Bez terasy jako by dům nebyl kompletní, nemyslíte? Věřím, že všichni, kteří do terasy investovali, se mnou budou souhlasit. Terasa totiž představuje ideální přechod mezi interiérem a exteriérem domu. A v podstatě chytře rozšiřuje jeho obytnou část.
V letních měsících to na terasách žije. Pořádají se na nich grilovačky i večerní párty. Díky bohatému výběru moderního zahradního nábytku terasa v letních měsících, ale i pozdních jarních a počátečních podzimních, plně nahradí regulerní místnost. Na terase můžeme snídat, obědvat i večeřet. Pracovat, odpočívat i se bavit. Zkrátka na ní žít.

Jakou terasu zvolit?

Doporučujeme v titulku tohoto článku zmíněnou dřevěnou. Ale zapomeňte na běžné smrkové palubky, které by vám pod náporem sněhu, deště a slunečních paprsků moc dlouho nevydržely. Ty jsou vhodnější pro dřevěné podlahy a obkladové fasády. Vhodné ovšem nejsou ani vůči vlhkosti a vysokým teplotám odolnější saunové palubky. Základním stavebním materiálem dřevěné terasy by mělo být odolné tvrdé dřevo, tedy k tomu určená terasová prkna.

Exotické versus jehličnaté dřeviny

Velkou tvrdostí se vyznačují terasová prkna z exotických dřevin, jako jsou Bangkirai, Massaranduba, Ipe či Bukit. Tyto dřeviny ovšem jsou o něco dražší a nezanedbatelná je i uhlíková stopa, která vznikne transportem ze země jejich původu. Jste-li proto ekologicky zaměření, zřejmě svou pozornost obrátíte k jehličnatým dřevinám z našich zeměpisných šířek. Velmi odolná jsou také terasová prkna ze sibiřského a slezského modřínu, termo či stepní borovice, červeného cedru, stejně jako borovice s tlakovou impregnací zelenou látkou Wolmanit, popřípadě hnědou impregnační látkou Bochemit.

Aby vaše terasa i po letech byla jako nová

Nejde však jen o samotná terasová prkna. I ta nejkvalitnější vyžadují určitou péči, a to v podobě pravidelných ochranných nátěrů. Jedněmi z nejkvalitnějších bezesporu jsou ochranné nátěry na dřevo Osmo. Ty jsou sice ve srovnání s konkurenčními produkty o něco dražší, ale to, zač si připlácíte, je skutečná kvalita. Terasa natřená Osmo nátěrem nejenže vypadá jako nová, ale také je plně ochráněna před veškerými škůdci a negativními účinky slunečního záření. Jedině takto ošetřená terasa vám bude dlouho a dobře sloužit. A i po letech bude vypadat jako nová.

Napsat komentář