currants-4793137_1280

Inspirace pro vaši zahradu: drobné ovoce

I když máte docela moderní a vkusně navrženou zahradu, určitě na ní přivítáte něco malého jedlého. Sladké maliny u plotu, angrešt jako od babičky nebo červený a černý rybíz. Bez drobného ovoce se neobejde žádná zahrádka, obzvlášť ne ta, po které běhají děti. Vybrali jsme pro vás tipy na drobné ovoce, které vyžaduje minimum péče, rychle roste a každoročně má bohatou sklizeň.

Černý rybíz Titania

Původem švédská odrůda pozdního rybízu vás překvapí svou mohutností. Vzpřímeně rostoucí keř je na naše poměry docela vysoký. I jeho hrozny jsou poměrně dlouhé a mají velké kulovité bobule. Jejich chuť je sladkokyselá. Rybíz zraje přibližně v polovině července, ovšem v jižnějších oblastech už dříve. Černý rybíz Titania je výjimečně oblíbený pro svou velkou a pravidelnou plodnost, obsype se pravidelně každý rok a úroda je vždycky pořádná.

Daří se mu v nížinách i výše položených oblastech. Vadí mu naopak sucho nebo příliš přemokřené lokality. Je odolný vůči řadě nemocí a nemá žádné specifické nároky.

fit700x500
Červený rybíz Jonkheer van Tets

Červený rybíz Jonkheer van Tets

Výbornou kombinací k pozdnímu černému rybízu je tento holandský červený rybíz, který je naopak velmi raný. Vysoký a středně hustý keř tvoří dlouhé hrozny s řidším množstvím bobulí. Ty jsou velké, kulovité a sytě červené. Chuť rybízu je nakyslá a velmi aromatická. Dozrává už na konci června či v prvních týdnech července.

Dobře se mu vede v těžších a živných půdách ve středních polohách.

900
Kanadská borůvka chocholičnatá Elizabeth

Kanadská borůvka chocholičnatá Elizabeth

Velkoplodá borůvka s vysokou úrodností se těší dlouhodobému zájmu zahrádkářů, protože se jedná o jednu z nejchutnějších odrůd. „Kromě toho, že je odrůda Elizabeth opravdu chuťově plná a dobrá, je nenáročná i na pěstování. Keře jsou velmi odolné vůči chorobám a nemají specifické požadavky na pěstování,“ dodává Václav Mařík ml., zahradník ze Zahradnictví Flos Praha. Velké pevné plody s výbornou chutí dozrávají v druhé polovině srpna.

Kanadská borůvka se dorůstá asi 1,8 metru a vytváří vzpřímený keř. Jedná se o mrazuvzdornou odrůdu, které se lépe daří v nižších polohách a má ráda vlhkou půdu.

Ostružiník křovitý Black Satin
Ostružiník křovitý Black Satin

Ostružiník křovitý Black Satin

Dva až tři metry vysoká odrůda maliníku se výborně hodí do užitkových zahrad, vyznačuje se poměrně vysokou úrodností a dobrou chutí plodů. Ty dozrávají v polovině srpna a jejich výnosy se pohybují kolem 5 kg z jednoho keře. Opravdu pořádná svačinka. Plody jsou středně velké, mají kulatý tvar a jsou opravdu chutné. Ostružiník křovitý potřebuje dostatek místa pro výhony a vy zase potřebujete dobrý přístup pro sběr plodů, proto k sobě rostliny nesázejte příliš blízko.

fit700x500
Červený angrešt Hinnonmaki Red

Červený angrešt Hinnonmaki Red

Odrůda s červenými plody se těší výraznému zájmu zahrádkářů, protože je poměrně nenáročná na pěstování, ale zároveň velmi produktivní. Její středně velké červené plody jsou chutné a voňavé. Dozrají v srpnu a snadno se trhají. Počítejte s velkou sklizní.

Napsat komentář