Jak si na zahradě vytvořit skalku

Jak ozvláštnit své bydlení? Což takhle si vytvořit skalku. I v extrémních podmínkách na ní překypuje život. Jak na skalku? Vyberte si místo, které je plné nerovností, opěrných zídek a jiných bariér, tam vynikne nejlépe. Je důležité dbát na to, aby skalka byla vhodně provázána s okolím a působila co nejpřirozeněji. Kámen na skalku si můžete donést ze skály z nedalekého okolí nebo si zakoupit lomový kámen. Volba je na vás, ale je dobré při tom myslet, jaký druh skalniček toužíte pěstovat a jak budete s materiálem manipulovat. Platí zásada, že mnoho druhů kamenů nevypadá hezky, vyberte si ty, které nahlodal zub času. Žádná skalka se neobejde bez drenáže. Ta vám odvede přebytečnou vodu a zajistí pevný základ skalám při osazování. Doporučuje se 30- až 50-centimetrová hloubka.

Budování skalky je jako zdění

Jako při stavbě nového bydlení, tak i při stavbě skalky začínáme největšími kusy a postupně je doplňujeme menšími, a poté završíme těmi nejmenšími, které vám pomohou při tvarování, zatímco velké tvoří plošiny a zídky. U větší skalky nezapomeňte na chodníčky, ty vám zjednoduší údržbu a péči o výsadbu. Už holé kameny musí být estetiky naskládané, a aby vám déšť nic neponičil, vyplňte prostor mezi většími skalami drobným kamenivem. Vrhneme se na sázení rostlinek. Pokud žijete v horském prostředí, namnožte si rostlinky z místní flóry. Pozor na chráněné druhy!

Vše musí ladit s okolím

Více než druhová pestrost upoutá na skalce sladění zvolených druhů a jejich četnost. Pro začátečníka je nejlepší sáhnout po nenáročných skalničkách. Jde o různé netřesky, chudobky či rozchodníky. Kombinujte je nejen podle barvy květu a doby květu, ale i podle druhu porostu. Čím je méně pestrých barev v bezprostředním okolí, tím více vaše skalka vynikne. I zde platí pravidlo: méně je někdy více.

1 komentář: „Jak si na zahradě vytvořit skalku

Napsat komentář